Maths Chapter-06: Squares and Square Roots
Question-1) Determine which digit will be at the unit’s place in the squares of the numbers given below:
- 36
- 273
- 798
- 3864
- 58637
- 63545
- 16542
- 45640
- 98231
- 89999
Solution:
“Say x is at the unit’s place in a number, then its square will have unit digit = x*x.”
1)36
Digit at unit’s place = 6
Unit digit in \(36^{2}\) = 6*6 = 36
So, the unit digit in \(36^{2}\) is 6.
2) 273
Digit at unit’s place = 3
Unit digit in \(273^{2}\) = 3*3 = 9
So, the unit digit in \(273^{2}\) is 9.
3) 798
Digit at unit’s place = 8
Unit digit in \(798^{2}\) = 8*8 = 64
So, the unit digit in \(798^{2}\) is 4.
4) 3864
Digit at unit’s place = 4
Unit digit in \(3864^{2}\) = 4*4 = 16
So, the unit digit in \(3864^{2}\) is 6.
5) 58637
Digit at unit’s place = 7
Unit digit in \(58637^{2}\) = 7*7 = 49
So, the unit digit in \(58637^{2}\) is 9.
6) 63545
Digit at unit’s place = 5
Unit digit in \(63545^{2}\) = 5*5 = 25
So, the unit digit in \(63545^{2}\) is 5.
7) 16542
Digit at unit’s place = 2
Unit digit in \(16542^{2}\) = 2*2 = 4
So, the unit digit in \(16542^{2}\) is 4.
8) 45640
Digit at unit’s place = 0
Unit digit in \(45640^{2}\) = 0*0 = 0
So, the unit digit in \(45640^{2}\) is 0.
9) 98231
Digit at unit’s place = 1
Unit digit in \(98231^{2}\) = 1*1 = 1
So, the unit digit in \(98231^{2}\) is 1.
10) 89999
Digit at unit’s place = 9
Unit digit in \(89999^{2}\) = 9*9 = 81
So, the unit digit in \(89999^{2}\) is 1.
Question-2) Explain why following numbers are not perfect squares.
- 1263
- 654657
- 25000
- 23438
- 888080
- 895352
- 35500000
- 798657
Solution:
“The square of numbers generally ends with 0,1,5,6, or 9. Perfect square always ends with even numbers of zeros.”
1) 1263
Digit at unit’s place = 3
∴ this number is not a perfect square.
2) 654657
Digit at unit’s place = 7
∴ this number is not a perfect square.
3) 25000
Digit at unit’s place = 0
But the given number contains three 0’s and that is odd number and as a perfect square cannot end with odd numbers of zeros.
∴ this number is not a perfect square.
4) 23438
Digit at unit’s place = 8
∴ this number is not a perfect square.
5) 888080
Digit at unit’s place = 0
But the given number contains one 0 and that is odd number and as a perfect square cannot end with odd numbers of zeros.
∴ this number is not a perfect square.
6) 895352
Digit at unit’s place = 2
∴ this number is not a perfect square.
7) 35500000
Digit at unit’s place = 0
But the given number contains five 0’s and that is odd number and as a perfect square cannot end with odd numbers of zeros.
∴ this number is not a perfect square.
8) 798657
Digit at unit’s place = 7
∴ this number is not a perfect square.
Question-3) From the numbers given below which number’s square would be the odd number?
- 541
- 667
- 2558
- 3250
Solution:
We know that, “the square of any odd number will be odd and the square of any even number will be even.”
From the numbers given in question 541 and 667 are odd numbers and 2558 and 3250 are even numbers.
So, the square of 541 and 667 will be an odd number.
Question-4) Find out the missing number by observing the pattern given below.
\(21^{2}\) = 441
\(201^{2}\) = 40401
\(2001^{2}\) = 4004001
\(20001^{2}\) = 400040001
\(2000000001^{2}\) = ________
Solution:
It can be seen from the pattern that in a square of a given number there is equal number of 0’s both the sides of the middle digit 4.
So, it can be said that
\(2000000001^{2}\) = 4000000004000000001
This is the missing number.
Question-5) Find out the value of x by observing the pattern given below.
\(9^{2}\) = 81
\(99^{2}\) = 9801
\(999^{2}\) = 998001
\(9999^{2}\) = 99980001
\(x^{2}\) = 99999980000001
Solution:
It can be seen from the pattern that if a number contain n number of nines than the square of that number is of the form,
(n – 1) numbers of nines then 8 then (n – 1) numbers of zeros then 1
i.e. (n- 1)9’s 8 (n – 1)0’s 1
In the question the \(x^{2}\) = 99999980000001 is given.
This number contains six 9’s and six 0’s.
The number of nines in a square should be (n – 1)
So, here (n – 1) = 6
∴n = 6 + 1
∴n = 7
So, the required number is
x = 9999999
Question-6) Find out the missing number X, Y and Z by observing the pattern given below.
\(6^{2} + 42^{2} + 7^{2} = 43^{2}\)
\(9^{2} + 90^{2} + 10^{2} = 91^{2}\)
\(13^{2} + X^{2} + 14^{2} = 183^{2}\)
\(23^{2} + 552^{2} + 24^{2} = 553^{2}\)
\(36^{2} + 1332^{2} + 37^{2} = 1333^{2}\)
\(16^{2} + Y^{2} + 17^{2} = Z^{2}\)
Solution:
It can be seen from the pattern that,
- The middle number in L.H.S is product of the first and third number.
- The number in the R.H.S is equal to one plus the value of middle number in the L.H.S.
Hence the missing numbers are:
\(13^{2} + X^{2} + 14^{2} = 183^{2}\)
Here, X = 13*14 or (183 – 1) = 182
\(16^{2} + Y^{2} + 17^{2} = Z^{2}\)
Here, Y = 16*17 = 272
And Z = 272 + 1 = 273
Thus, the required numbers are
X = 182
Y = 272
Z = 273
Question-7) Without adding find the sum of the following series.
- 1 + 3 + 5 + 7 + 9 + 11 + 12
- 25 + 27 + 29 + 31
- 43 + 45 + 47 + 49
Solution:
Now the “sum of first n odd numbers is \(n^{2}\)”.
1) 1 + 3 + 5 + 7 + 9 + 11 + 12
Here first six number are six consecutive odd numbers so there sum is
\(6^{2}\) = 36
Thus, the sum of the given series = 36 +12 = 48
2) 25 + 27 + 29 + 31
Here the numbers given are the 13th,14th,15th and 16th odd numbers
So, there sum is
= \(16^{2} – 12^{2}\)
= 256 – 144 = 112
3) 43 + 45 + 47 + 49
Here the numbers given are the 22th, 23rd, 24th and 25th odd numbers
So, there sum is
= \(25^{2} – 21^{2}\)
= 625 – 441 = 184
Question-8)
a) Show that 81 as a sum of 9 odd numbers.
b) Show 196 as sum of 14 odd numbers
Solution:
a) 81
Now, 1 + 3 + 5 + 7 + 9 + 11 + 13 + 15 + 17 = 81
i.e.
i.e. 81 = \(9^{2}\)
Thus 81 is the sum of first 9 odd numbers.
b) 196
Now, 1 + 3 + 5 + 7 + 9 + 11 + 13 + 15 + 17 + 19 + 21 + 23 + 25 + 27 = 196
i.e. 196 = \(14^{2}\)
Thus 196 is the sum of first 14 odd numbers.
Question-9) How many numbers would be present between the squares of the numbers given below?
- 14 and 15
- 27 and 28
- 43 and 44
- 101 and 102
Solution:
As we know that “there will be 2x numbers in between the squares of the numbers x and (x + 1).
1) Count of numbers between \(14^{2}\;and\;15^{2}\), there will be
= 2*14 = 28 numbers.
2) Count of numbers between \(27^{2}\;and\;28^{2}\), there will be
= 2*27 = 54 numbers.
3) Count of numbers between \(43^{2}\;and\;44^{2}\), there will be
= 2*43 = 86 numbers.
4) Count of numbers between \(101^{2}\;and\;102^{2}\) there will be
= 2*101 = 202 numbers.
Question-10) Find out the square root of the numbers given below by division method:
- 2209
- 4624
- 3721
- 576
- 2809
Solution:
1) 2209
| 47 | |
| 4 | \(\overline{22}\;\overline{09}\)
-16 |
| 87 | 609
609 |
| 0 |
∴ \(\sqrt{2209}\) = 47
2) 4624
| 68 | |
| 6 | \(\overline{46}\;\overline{24}\)
-36 |
| 128 | 1024
1024 |
| 0 |
∴ \(\sqrt{4624}\) = 68
3) 3721
| 61 | |
| 6 | \(\overline{37}\;\overline{21}\)
-36 |
| 121 | 121
121 |
| 0 |
∴ \(\sqrt{3721}\) = 61
4) 576
| 64 | |
| 2 | \(\overline{5}\;\overline{76}\)
-4 |
| 44 | 176
176 |
| 0 |
∴ \(\sqrt{576}\) = 24
5) 2809
| 53 | |
| 5 | \(\overline{28}\;\overline{09}\)
-25 |
| 103 | 309
309 |
| 0 |
∴ \(\sqrt{2809}\) = 53
Question-11) Find the number of digits in the square root of the numbers given below (without doing any calculation).
- 81
- 121
- 6084
- 15129
- 328329
Solution:
1) 81
On keeping bars on the given number, we get
81 = \(\overline{81}\)
Here, as there is only single bar,
Therefore, the square root of 81 contain only one digit.
2) 121
On keeping bars on the given number, we get
121 = \(\overline{1}\;\overline{21}\)
Here, as there are two bars available,
Therefore, the square root of 121 contains only two digits.
3) 6084
On keeping bars on the given number, we get
6084 = \(\overline{60}\;\overline{84}\)
Here, as there are two bars available,
Therefore, the square root of 6084 contains only two digits.
4) 15129
On keeping bars on the given number, we get
15129 = \(\overline{1}\;\overline{51}\;\overline{29}\)
Here, as there are three bars available,
Therefore, the square root of 15129 contains only three digits.
5) 328329
On keeping bars on the given number, we get
328329 = \(\overline{32}\;\overline{83}\;\overline{29}\)
Here, as there are three bars available,
Therefore, the square root of 328329 contains only three digits.
Question-12) Find the square root of the following numbers (decimal numbers):
- 89
- 25
- 89
- 96
- 16
Solution.
1) 89
| 1.7 | |
| 1 | \(\overline{2}\;.\;\overline{89}\)—-1 |
| 27 | 189
189 |
| 0 |
∴ \(\sqrt{2.89}\) = 1.7
2) 25
| 2.5 | |
| 2 | \(\overline{6}\;.\;\overline{25}\)
-4 |
| 45 | 225
225 |
| 0 |
∴ \(\sqrt{6.25}\) = 2.5
3) 89
| 8.3 | |
| 8 | \(\overline{68}\;.\;\overline{89}\)—64 |
| 163 | 489
489 |
| 0 |
∴ \(\sqrt{68.89}\) = 8.3
4) 96
| 6.4 | |
| 6 | \(\overline{40}\;.\;\overline{96}\)—36 |
| 124 | 496
496 |
| 0 |
∴ \(\sqrt{40.96}\) = 6.4
5) 16
| 5.4 | |
| 1 | \(\overline{29}\;.\;\overline{16}\)—25 |
| 104 | 416
416 |
| 0 |
∴ \(\sqrt{29.16}\) = 5.4
Question-13) Find the least number that can be subtracted from the numbers given below in order to get the perfect square. And also find the square root of that perfect square:
- 124
- 2049
- 2213
- 630
- 2824
Solution:
1) 124
| 11 | |
| 1 | \(\overline{1}\;\overline{24}\)
-1 |
| 21 | 24
21 |
| 03 |
Here, the remainder is 3, which represents that the square of 11 is 3 less than 124.
Hence, we will get perfect square by subtracting 3 from the 124.
Thus, the required number is = 124 – 3 = 121
Now, \(\sqrt{121}\) = 11
2) 2049
| 45 | |
| 4 | \(\overline{20}\;\overline{49}\)
-16 |
| 85 | 449
425 |
| 24 |
Here, the remainder is 24, which represents that the square of 45 is 24 less than 2049.
Hence, we will get perfect square by subtracting 24 from the 2049.
Thus, the required number is = 2049 -24 = 2045
Now, \(\sqrt{2045}\) = 45
3) 2213
| 47 | |
| 4 | \(\overline{22}\;\overline{13}\)
-16 |
| 87 | 613
609 |
| 04 |
Here, the remainder is 4, which represents that the square of 47 is 4 less than 2213.
Hence, we will get perfect square by subtracting 4 from the 2213.
Thus, the required number is = 2213 – 4 =2209
Now, \(\sqrt{2209}\) = 47
4) 630
| 25 | |
| 2 | \(\overline{6}\;\overline{30}\)
-4 |
| 45 | 230
225 |
| 05 |
Here, the remainder is 5, which represents that the square of 25 is 05 less than 630.
Hence, we will get perfect square by subtracting 5 from the 630.
Thus, the required number is = 630 – 5 = 625
Now, \(\sqrt{625}\) = 25
5) 2824
| 53 | |
| 5 | \(\overline{28}\;\overline{24}\)
-25 |
| 103 | 324
309 |
| 15 |
Here, the remainder is 15, which represents that the square of 53 is 15 less than 2824.
Hence, we will get perfect square by subtracting 15 from the 2824.
Thus, the required number is = 2824 – 15 = 2809
Now, \(\sqrt{2809}\) = 53
Question-14) Find the least number that can be added to the numbers given below in order to get the perfect square. And also find the square root of that perfect square.
- 670
- 1840
- 355
- 1518
- 6230
Solution:
1) 670
| 25 | |
| 2 | \(\overline{6}\;\overline{70}\)
-4 |
| 45 | 270
225 |
| 45 |
Here, the remainder is 45.
This represents that the square of 25 is less than 670.
The next number is 26 and its square is i.e. \(26^{2}\) = 676.
Thus, the required number to be added to 670 = \(26^{2}\) – 670 = 6.
Thus, the required perfect square is
\(\sqrt{676}\) = 26
2) 1840
| 42 | |
| 2 | \(\overline{18}\;\overline{40}\)
-16 |
| 82 | 240
164 |
| 76 |
Here, the remainder is 76.
This represents that the square of 42 is less than 1840.
The next number is 43 and its square is i.e. \(43^{2}\) = 1849.
Thus, the required number to be added to 1840 = \(43^{2}\) – 1840 = 9.
Thus, the required perfect square is
\(\sqrt{1849}\) = 43
3) 355
| 18 | |
| 1 | \(\overline{3}\;\overline{55}\)
-1 |
| 28 | 255
224 |
| 31 |
Here, the remainder is 31.
This represents that the square of 18 is less than 670.
The next number is 19 and its square is i.e. \(19^{2}\) = 361.
Thus, the required number to be added to 355 = \(19^{2}\) – 355 = 6.
Thus, the required perfect square is 6.
\(\sqrt{361}\) = 19
4) 1518
| 38 | |
| 3 | \(\overline{15}\;\overline{18}\)
-9 |
| 68 | 618
544 |
| 74 |
Here, the remainder is 74.
This represents that the square of 38 is less than 1518.
The next number is 39 and its square is i.e. \(39^{2}\) = 1521.
Thus, the required number to be added to 1518 = \(39^{2}\) – 1518 = 3.
Thus, the required perfect square is
\(\sqrt{1521}\) = 39
5) 6230
| 78 | |
| 7 | \(\overline{62}\;\overline{30}\)
-49 |
| 148 | 1330
1184 |
| 146 |
Here, the remainder is 146.
This represents that the square of 78 is less than 6230.
The next number is 79 and its square is i.e. \(79^{2}\) = 6241.
Thus, the required number to be added to 6230 = \(79^{2}\) – 6230 = 11.
Thus, the required perfect square is
\(\sqrt{6241}\) = 79
Question-15) If the area of a square is \(841 m^{2}\) is given find out the length of a side.
Solution:
Say, p m is the length of a side of a square.
Given that, area of a square = \(p^{2}\) = \(841 m^{2}\)
∴ p = \(\sqrt{841}\)
| 29 | |
| 2 | \(\overline{8}\;\overline{41}\)
-4 |
| 49 | 441
441 |
| 0 |
∴ \(\sqrt{841}\) = 29
∴ p = 29 m
Thus, the length of a side of a square is 29 m.
Question -16) A right angled triangle XYZ, \(\angle Y = 90^{\circ}\).
- Given that, XY = 3 mm, YZ = 4 mmthen XZ = ______.
- Given that, XZ= 13 mm, YZ = 5 mmthen XY = ______.
Solution:
1) In \(\triangle XYZ\), \(\angle Y = 90^{\circ}\) is given.
∴ By using “Pythagoras theorem”, we get
\(XZ^{2} = XY^{2} + YZ^{2}\) \(XZ^{2} = (3mm)^{2} + (4mm)^{2}\) \(XZ^{2} = (9+16)mm = 25mm\) \(XZ = \sqrt{(25 mm^{2})} = 5 mm\)
2) In \(\triangle XYZ\), \(\angle Y = 90^{\circ}\) is given.
∴ By using “Pythagoras theorem”, we get
\(XZ^{2} = XY^{2} + YZ^{2}\) \((13mm)^{2} = XY^{2} + (5mm)^{2}\) \((13mm)^{2} – (5mm)^{2} = XY^{2}\) \(XY^{2} =(169-25)mm = (144mm)^{2}\) \(XY = \sqrt{(144 mm^{2})} = 12 mm\)
Question-17) A school has 1400 books in the library. The librarian wants to arrange it in such a way that number of Horizontal lines of the books and number of vertical lines of the books are same. Find out the minimum number of books that a librarian will require to add, to make this Horizontal and vertical lines same.
Solution:
Here, it is given that there are 1400 books in the library and the numbers of horizontal and vertical lines of books are same.
For finding minimum number of books that a librarian will require to add, to make this Horizontal and vertical lines same,
We need to find the number of books that should be added to 1400 to get it done.
So, calculating the square root of 1400 and finding the perfect square out of it.
| 37 | |
| 3 | \(\overline{14}\;\overline{00}\)
-9 |
| 67 | 500
469 |
| 31 |
Here, the remainder is 31.
This represents that the square of 37 is less than 1400.
The next number is 38 and its square is i.e. \(38^{2}\) = 1444.
Thus, the required number to be added to 1400 = \(38^{2}\) – 1400 = 44.
Thus, the required perfect square is
\(\sqrt{1444}\) = 38
Thus, the required number of books to be added is 44 and there will be 38 horizontal and 38 vertical lines made.
Question-18) There are 820 students in a ground. Teacher instructed students to stand in such an order that the number of rows and number of columns remain same. Calculate the number of students that would left out of this order or arrangement.
Solution:
Here, there are 820 students in a ground. Teacher instructed students to stand in such an order that the number of rows and number of columns remain same.
For finding number of students that would left out of this order or arrangement,
We need to find the square root of 820 by long division method.
| 28 | |
| 2 | \(\overline{8}\;\overline{20}\)
-4 |
| 48 | 420
384 |
| 36 |
Here, the remainder is 36, which represents that the square of 28 is 36 less than 1820.
Hence, we will get perfect square by subtracting 36 from the 820.
Thus, the required number is = 820 – 36 = 1784
Now, \(\sqrt{1784}\) = 28
So, the students will form 28 rows and 28 columns.
The number of student that left out of the arrangement is 36.
Question-19) Find out the possible number at the unit’s place in the square root of the number given below:
- 99980001
- 106276
- 6241
- 625
Solution.
1) Here, the 1 is at the units place in the given number.
From this possible number at the unit’s place in the square root of may be 1 or 9.
∴ unit digit of the square root of 99980001 is either 1 or 9.
2) 106276
From this possible number at the unit’s place in the square root of may be 4 or 6.
∴ unit digit of the square root of 106276 is either 4 or 6.
3) 6241
From this possible number at the unit’s place in the square root of may be 1 or 9.
∴ unit digit of the square root of 6241 is either 1 or 9.
4) 625
From this possible number at the unit’s place in the square root will be 5.
∴unit digit of the square root is 5.
Question-20) Find out which number is not perfect square from the numbers given below. (Without doing any calculations)
- 163
- 267
- 418
- 625
Solution:
“The square of numbers generally ends with 0,1,5,6, or 9. Perfect square always ends with even numbers of zeros.”
1) 163
Digit at unit’s place = 3
∴this number is not a perfect square.
2) 267
Digit at unit’s place = 7
∴ this number is not a perfect square.
3) 418
Digit at unit’s place = 8
∴this number is not a perfect square.
4) 625
Digit at unit’s place = 5
∴ this number is a perfect square.
Question-21) Calculate the square roots of 225 and 289 by the method of repeated subtraction.
Solution:
Now the “sum of first n odd numbers is \(n^{2}\)”.
For 225
- \(\sqrt{225}\)
- 225 – 1 = 224
- 224 – 3 = 221
- 221 – 5 = 216
- 216 – 7 = 209
- 209 – 9 = 200
- 200 – 11 = 189
- 189 – 13 = 176
- 176 – 15 = 161
- 161 – 17 = 144
- 144 – 19 = 125
- 125 – 21 = 104
- 104 – 23 = 81
- 81 – 25 = 56
- 56 – 27 = 29
- 29 – 29 = 0
Here, as we get zero at 15th step
Thus, \(\sqrt{225}\) = 15
For 289
- \(\sqrt{289}\)
- 289 – 1 = 288
- 288 – 3 = 285
- 285 – 5 = 280
- 280 – 7 = 273
- 273 – 9 = 264
- 264 – 11 = 253
- 253 – 13 = 240
- 240 – 15 = 225
- 225 – 17 = 208
- 208 – 19 = 189
- 189 – 21 = 168
- 168 – 23 = 145
- 145 – 25 = 120
- 120 – 27 = 93
- 93 – 29 = 64
- 64 – 31 = 33
- 33 – 33 = 0
Here, as we get zero at 17th step
Thus, \(\sqrt{289}\) = 17
Question-22) Using Prime Factorisation method find the square roots of the numbers given below.
- 625
- 900
- 1521
- 3364
- 2304
- 9801
- 1089
- 7396
- 484
- 6400
Solution:
1) 625
| 5 | 625 |
| 5 | 125 |
| 5 | 25 |
| 5 | 5 |
| 1 |
625 = 5*5 * 5*5
\(\sqrt{625}= 5*5 = 25\)
2) 900
| 2 | 900 |
| 2 | 450 |
| 3 | 225 |
| 3 | 75 |
| 5 | 25 |
| 5 | 5 |
| 1 |
900 = 2*2 * 3*3 * 5*5
\(\sqrt{900}=2*3*5 = 30\)
3) 1521
| 3 | 1521 |
| 3 | 507 |
| 13 | 169 |
| 13 | 13 |
| 1 |
1521 = 3*3 * 13*13
\(\sqrt{1521}= 3*13 = 39\)
4) 3364
| 2 | 3364 |
| 2 | 1682 |
| 29 | 841 |
| 29 | 29 |
| 1 |
3364 = 2*2 * 29*29
\(\sqrt{3364}= 2*29 = 58\)
5) 2304
| 2 | 2304 |
| 2 | 1152 |
| 2 | 576 |
| 2 | 288 |
| 2 | 144 |
| 2 | 72 |
| 2 | 36 |
| 2 | 18 |
| 3 | 9 |
| 3 | 3 |
| 1 |
2304 = 2*2 * 2*2 * 2*2 * 2*2 * 3*3
\(\sqrt{2304}= 2*2*2*2*3 = 48\)
6) 9801
| 3 | 9801 |
| 3 | 3267 |
| 3 | 1089 |
| 3 | 363 |
| 11 | 121 |
| 11 | 11 |
| 1 |
9801 = 3*3 * 3*3 * 11*11
\(\sqrt{9801}= 3*3*11 = 99\)
7) 1089
| 3 | 1089 |
| 3 | 363 |
| 11 | 121 |
| 11 | 11 |
| 1 |
1089 = 3*3 * 11*11
\(\sqrt{1089}= 3*11 = 33\)
8) 7396
| 2 | 7396 |
| 2 | 3698 |
| 43 | 1849 |
| 43 | 43 |
| 1 |
7396 = 2*2 * 43*43
\(\sqrt{7396}= 2*43 = 86\)
9) 484
| 2 | 484 |
| 2 | 242 |
| 11 | 121 |
| 11 | 11 |
| 1 |
484 = 2*2 * 11*11
\(\sqrt{484}= 2*11 = 22\)
10) 6400
| 2 | 6400 |
| 2 | 3200 |
| 2 | 1600 |
| 2 | 800 |
| 2 | 400 |
| 2 | 200 |
| 2 | 100 |
| 2 | 50 |
| 5 | 25 |
| 5 | 5 |
| 1 |
6400 = 2*2 * 2*2 * 2*2 * 2*2 * 5*5
\(\sqrt{6400}= 2*2*2*2*5 = 80\)
Question-23) Find the smallest integer by which the numbers given below should be multiplied in order to get a perfect square. Also find the square root of that perfect square.
- 1584
- 3825
- 720
- 3380
- 1872
- 6
Solution:
1) 1584
| 2 | 1584 |
| 2 | 792 |
| 2 | 396 |
| 2 | 198 |
| 3 | 99 |
| 3 | 33 |
| 11 | 11 |
| 1 |
1594 = 2*2 * 2*2 * 3*3 * 11
This prime factor 11 is not having a pair.
As 11 is not having pair the given number cannot be a perfect square. So, we need to multiply with 11 in order to make a pair.
1594*11 = 2*2 * 2*2 * 3*3 * 11*11
∴ 17534 = 2*2 * 2*2 * 3*3 * 11*11
\(\sqrt{17534}= 2*2*3*11 = 132\)
2) 3825
| 3 | 3825 |
| 3 | 1275 |
| 5 | 425 |
| 5 | 85 |
| 17 | 17 |
| 1 |
3825 = 3*3 * 5*5 * 17
This prime factor 17 is not having a pair.
As 17 is not having pair the given number cannot be a perfect square. So, we need to multiply with 17 in order to make a pair.
3825*17 = 3*3 * 5*5 * 17*17
∴ 65025 = 3*3 * 5*5 * 17*17
\(\sqrt{65025}= 3*5*17 = 255\)
3) 720
| 2 | 720 |
| 2 | 360 |
| 2 | 180 |
| 2 | 90 |
| 3 | 45 |
| 3 | 15 |
| 5 | 5 |
| 1 |
720 = 2*2 * 2*2 * 3*3 * 5
This prime factor 5 is not having a pair.
As 5 is not having pair the given number cannot be a perfect square. So, we need to multiply with 5 in order to make a pair.
720*5 = 2*2 * 2*2 * 3*3 * 5*5
∴ 3600 = 2*2 * 2*2 * 3*3 * 5*5
\(\sqrt{3600}= 2*2*3*5 = 60\)
4) 3380
| 2 | 3380 |
| 2 | 1690 |
| 5 | 845 |
| 13 | 169 |
| 13 | 13 |
| 1 |
3380 = 2*2 * 5 * 13*13
This prime factor 5 is not having a pair.
As 5 is not having pair the given number cannot be a perfect square. So, we need to multiply with 5 in order to make a pair.
3380*5 = 2*2 * 13*13 * 5*5
∴ 16900 = 2*2 * 13*13 * 5*5
\(\sqrt{16900}= 2*5*13 = 130\)
5) 1872
| 2 | 1872 |
| 2 | 936 |
| 2 | 468 |
| 2 | 234 |
| 3 | 117 |
| 3 | 39 |
| 13 | 13 |
| 1 |
1872 = 2*2 * 2*2 * 3*3 * 13
This prime factor 13 is not having a pair.
As 13 is not having pair the given number cannot be a perfect square. So, we need to multiply with 13 in order to make a pair.
1872*13 = 2*2 * 2*2 * 3*3 * 13*13
∴ 24336 = 2*2 * 2*2 * 3*3 * 13*13
\(\sqrt{24336}= 2*2*3*13 = 156\)
6) 2268
| 2 | 2268 |
| 2 | 1134 |
| 3 | 567 |
| 3 | 189 |
| 3 | 63 |
| 3 | 21 |
| 7 | 7 |
| 1 |
2268 = 2*2 * 3*3 * 3*3 * 7
This prime factor 7 is not having a pair.
As 7 is not having pair the given number cannot be a perfect square. So, we need to multiply with 7 in order to make a pair.
2268*7 = 2*2 * 3*3 * 3*3 * 7*7
∴15876 = 2*2 * 3*3 * 3*3 * 7*7
\(\sqrt{15876}= 2*3*3*7 = 126\)
Question-24) The employees of “XYZ” company has done a charity of Rs. 4096 in all, for an orphanage. The amount donated by the single person is equal to the number of employees in the company. Find the number of employees in the company.
Solution:
Here, it is given that the amount donated by the single person is equal to the number of employees in the company.
So, the number of employees in the company can be calculated by calculating the square root of the amount of charity.
∴Number of employees in the company = \(\sqrt{4096}\)
| 2 | 4096 |
| 2 | 2048 |
| 2 | 1024 |
| 2 | 512 |
| 2 | 256 |
| 2 | 128 |
| 2 | 64 |
| 2 | 32 |
| 2 | 16 |
| 2 | 8 |
| 2 | 4 |
| 2 | 2 |
| 1 |
4096 = 2*2 * 2*2 * 2*2 * 2*2 * 2*2 * 2*2
\(∴\; \sqrt{4096}\) = 2*2*2*2*2*2
\(∴\; \sqrt{4096}\) = 64
Therefore, there are 64 employees in the Company.
Question-25) 7225 books are to be kept in a bookshelf of a library in such a way that each column contains as many books as the number of columns. Find out the number of column and number of books in each column.
Solution:
Here, it is given that each column contains as many books as the number of columns.
So, it can be said from the above statement that,
Number of books in each column = Number of Columns
∴ Total number of books = Number of columns * Number of books in each column
∴ Number of columns * Number of books in each column = 7225
\((Number\; of\;books\;in\;each\;column)^{2}\) = 7225
∴ Number of books in each column = \(\sqrt{7225}\)
| 5 | 7225 |
| 5 | 1445 |
| 17 | 289 |
| 17 | 17 |
| 1 |
7225 = 5*5 * 17*17
\(∴\; \sqrt{7225}\) = 5*17
\(∴\; \sqrt{7225}\) = 85
∴ Number of books in each column = Number of Columns = 85
So, the number of columns and the number of books in each column is 85.
Question-26) For the numbers given below find out the smallest square number is divisible by each of them.
16, 27 and 40
Solution:
To, find the smallest square number is divisible by 16, 27 and 40 we need to find the L.C.M of these three numbers.
| 2 | 16 | 36 | 40 |
| 2 | 8 | 18 | 20 |
| 2 | 4 | 9 | 10 |
| 2 | 2 | 9 | 5 |
| 3 | 1 | 9 | 5 |
| 3 | 1 | 3 | 5 |
| 5 | 1 | 1 | 5 |
| 1 | 1 | 1 |
Thus, L.C.M of 16, 27 and 40 = 2*2 * 2*2 * 3*3 * 5 = 720
This prime factor 5 is not having a pair.
As 5 is not having pair the given number cannot be a perfect square. So, we need to multiply with 5 in order to make a perfect square.
720*5 = 3600
Thus, the required number is 3600.
Question-27) For the numbers given below find out the smallest square number is divisible by each of them.
9, 14 and 24
Solution:
To, find the smallest square number is divisible by 16, 27 and 40 we need to find the L.C.M of these three numbers.
| 2 | 9 | 14 | 24 |
| 2 | 9 | 7 | 12 |
| 2 | 9 | 7 | 6 |
| 3 | 9 | 7 | 3 |
| 3 | 3 | 7 | 1 |
| 5 | 1 | 7 | 5 |
| 7 | 1 | 7 | 1 |
| 1 | 1 | 1 |
Thus, L.C.M of 9, 14 and 24 = 2*2 * 2 * 3*3 * 5 * 7 = 2520
As 2, 5 and 7 are not having pair the given number cannot be a perfect square. So, we need to multiply with 2, 5 and 7 in order to make a perfect square.
2520*2*5*7 = 176400
Thus, the required number is 176400.
Question-28) Find out the square of the numbers given below;
- 42
- 45
- 96
- 83
- 61
- 56
Solution:
1) 42
\(42^{2} = (40 + 2)^{2}\)
= 40(40 + 2) + 2(40 + 2)
= \(40^{2}\) + 40*2 + 2*40 + \(2^{2}\)
= 1600 + 80 + 80 + 4
= 1764
2) 45
\(45^{2} = (40 + 5)^{2}\)
= 40(40 + 5) + 5(40 + 5)
= \(40^{2}\) + 40*5 + 5*40 + \(5^{2}\)
= 1600 + 200 + 200 + 25
= 2025
3) 96
\(96^{2} = (90 + 6)^{2}\)
= 90(90 + 6) + 6(90 + 6)
= \(90^{2}\) + 90*6 + 6*90 + \(6^{2}\)
= 8100 + 540 + 540 + 36
= 9216
4) 83
\(83^{2} = (80 + 3)^{2}\)
= 80(80 + 3) + 3(80 + 3)
= \(80^{2}\) + 80*3 + 3*80 + \(3^{2}\)
= 6400 + 240 + 240 + 9
= 6889
5) 61
\(61^{2} = (60 + 1)^{2}\)
= 60(60 + 1) + 1(60 + 1)
= \(60^{2}\) + 60*1 + 1*60 + \(1^{2}\)
= 3600 + 60 + 60 1
= 3721
6) 56
\(56^{2} = (50 + 6)^{2}\)
= 50(50 + 6) + 6(50 + 6)
= \(50^{2}\) + 50*6 + 6*50 + \(6^{2}\)
= 2500 + 300 + 300 + 36
= 3136
Question-29) Write a Pythagorean triplet whose one member is
- 12
- 22
- 36
- 28
Solution:
\(x> 1,2x,x^{2} – 1,x^{2} + 1\) forms a Pythagorean Triplet
Where, \(x\in N\)
1) 12
Let us assume \(x^{2} + 1 = 12, then\;x^{2} = 11\)
Thus, the value of x will be non-integer.
So, let us assume \(x^{2} – 1 = 12, then\;x^{2} = 13\)
Thus, the value of x will be non-integer.
So, let us assume 2x = 12
∴ x = 6
∴ the Pythagorean triplets are \(2*6, 6^{2} – 1 , 6^{2} + 1\) i.e. 12,35,37.
2) 22
Let us assume \(x^{2} + 1 = 22, then\;x^{2} = 21\)
Thus, the value of x will be non-integer.
So, let us assume \(x^{2} – 1 = 22, then\;x^{2} = 23\)
Thus, the value of x will be non-integer.
So, let us assume 2x = 22
∴ x = 11
∴ the Pythagorean triplets are \(2*11, 11^{2} – 1 , 11^{2} + 1\) i.e. 22,120,122.
3) 28
Let us assume \(x^{2} + 1 = 28, then\;x^{2} = 27\)
Thus, the value of x will be non-integer.
So, let us assume \(x^{2} – 1 = 28, then\;x^{2} = 29\)
Thus, the value of x will be non-integer.
So, let us assume 2x = 28
∴ x = 14
∴ the Pythagorean triplets are \(2*14, 14^{2} – 1 , 14^{2} + 1\) i.e. 28,195,197.
4) 36
Let us assume \(x^{2} + 1 = 36, then\;x^{2} = 35\)
Thus, the value of x will be non-integer.
So, let us assume \(x^{2} – 1 = 36, then\;x^{2} = 37\)
Thus, the value of x will be non-integer.
So, let us assume 2x = 36
∴ x = 18
∴ the Pythagorean triplets are \(2*18, 18^{2} – 1 , 18^{2} + 1\) i.e. 36,323,325.